Кълъмбъс Крю 2-1 Лос Анджелис ФК: Финал за MLS Cup 2023 – както се случи
Снимка: theguardian.com
The Guardian | 2023-12-09 | 01:36:26

Крю удържа LAFC, за да спечели втора MLS Cup за четири години Кълъмбъс добавя титла от 2023 г. към предишни победи през 2008 г. и 2020 г Актуализирано преди 47 секунди Beau Dure събота, 9 декември 2023 г. 18.30 EST Първа публикация на събота 9 декември 2023 г. 15.00 EST Ключови събития Beau Dure събота 9 декември 2023 г. 18.30 EST Първа публикация събота 9 декември 2023 г. 15.00 EST Показване само на ключови събития Моля, включете JavaScript, за да използвате тази функция

Емисия на живо

Ключови събития. Показване само на ключови събития. Моля, включете JavaScript, за да използвате тази функция

Първият в интервютата след мача е … Ейдън Морис? Младият американец веднага признава, че не може да намери думите, за да опише момента.

Феновете на Old school Crew може да изберат думата „масивен“, нахална препратка към фактът, че те не са жители на най-големия град в САЩ.

(Извинения на привържениците на двата отбора на Ню Йорк, които са комбинирали, за да спечелят една трета повече MLS купи като отбора от централен Охайо.)

комисарят на MLS Дон Гарбър се намесва, за да раздаде наградите и да игнорира освиркванията от феновете, които със сигурност не са забравили, че той беше доста готов да нека екипът да тръгне към Остин. Гарбър видя лигата почти на изчезване през 2001 г. и я изгради в лига, достатъчно голяма, за да подпише Бекъм и Меси, но е хубаво, че все още има място на върха за Нагбе и Нордеке, вечно лоялната група на привържениците на Крю.

И с това ще се разпишем. Отново поздравления за Crew и всички, за които този момент изглеждаше далеч преди няколко години.

Актуализирано в 18.23 EST

Приказка за две половини по някакъв начин, с 2-0 резултат на полувремето, отразяващ точно еднопосочния трафик. ЛАФК се изравни с Кълъмбъс за удари към вратата (по 5), тъй като защитаващите шампионите увеличиха интензитета през второто полувреме.

Можем да спорим за предимствата на системата за плейофи на MLS цял ден – лично аз бих искал да видя състезание за купата, което да тече едновременно със сезона, докато действителните „плейофи“ се състоят от един мач между победителите в конференцията – но Crew са достойни шампиони. Отново.

Columbus Crew спечели третата си купа на MLS

Малък пазар? Какво от това? От изграждането на първия стадион за отбор от MLS до спечелването на три шампионата на лигата, Crew и техните верни фенове имат с какво да се гордеят. Нищо повече от тази игра, с техния млад вратар и уравновесени ветерани, които удържаха на богат на таланти защитаващ шампион, за да спечелят финала.

90 минути +7: Columbus се откъсва и Рамирес извежда топката в корнер, за да се бие с идващите защитници. Той печели ъглов удар и увещава публиката, която отвръща с рев.

90 минути +6: Гресел проваля защитна задача на Bouanga, и победителят в Златната обувка се състезава надолу вляво. Но защитата на Кълъмбъс се държи здраво и изчиства.

90 минути +4: Сега безсмислени фаулове навсякъде, а този дава на Кълъмбъс малко място за глътка въздух. Молино може да удари земята малко лесно, но Паленсия беше достатъчно близо, за да оправдае обаждането.

90 минути +2: Контрата на Колумб и Рамирес е свободен! Той си тръгва! И ... той е съборен! Или е той? Не, Парийо може да го е фаулирал, но ако е така, то е било извън зоната.

Феновете на Кълъмбъс не са доволни от това решение, особено след като Морис получи жълто за фаул в другия край. Но екипажът защитава поставеното положение и ние продължаваме да играем.

90 минути: Ще имаме поне седем минути добавено време и Роси няма да участва в тях. Молино го замени.

89 минути: О, Киелини със сигурност трябва да види жълто сега. Шулте прави удобно спасяване при лошо ударен удар с глава, но италианският ветеран се блъска в наскоро контузения вратар. Виляреал има подсвиркване и дума. Киелини има няколко думи в отговор, а Виляреал прави жест, който ефективно казва: „Не ме интересува автобиографията ти, приятелю – махай се оттук веднага.“

88 минути: Красив пробег отляво, центриране към Роси и... той го удари лошо с левия си крак.

86 минути: Така че с 40% от техните полеви играчи, сменени през последните три минути, как ще реагира екипажът?

Незабавният отговор: Роси е фаулиран .

LAFC замени: Илие е аут, донякъде изненадващо. Такъв е и Паласиос, носител на последния жълт картон. Паленсия и Гонсалес са входящите играчи.

Актуализирано в 17.59 EST

85 минути: Жълто за Паласиос за произволен брой фаулове по едно и също време срещу Кучо .

Друга двойка заместници на Кълъмбъс – Джулиан Гресел и Кристиан Ернандес заменят Кучо и фарси.

Завадски и Чеберко бяха резерви в последната размяна.

83 минути: Вела удря земята, Виляреал не предприема никакви действия, ЛАФК поддържа контрол, центрира, нокаутира и сега имаме резерви – голмайсторът Йебоа и капитанът Нагбе ще напуснат

80 минути: Сега всичко се случва бързо. Йебоа падна в наказателното поле на ЛАФК и имаме известен въпрос дали Кевин Стот ще се намеси от мястото си на ВАР, но не, това няма да е нищо.

Киелини, всъщност е доста утежнен, че Йебоа остана надолу, и споделя това мнение с Виляреал.

79 минути: Играчите на Кълъмбъс най-накрая си спомнят, че са мощен нападател в Кучо и те го пускат напред към него, само за да видят изстрел, който минава на мили встрани. The Crew обаче печелят ъгъл.

И за да цитирам Eurythmics, ето, че отново заваля дъжд.

77 минути: Кръстев заменя невидимия Акоста за LAFC, докато Шулте подскача наоколо, за да се опита да убеди медицинския персонал, че е добре да остане. Младият вратар крачи уверено напред, чува рева на публиката и размахва ръце за да получите още повече шум.

Играта продължава и 22-годишният вратар, който спечели шампионата MLS Next Pro миналата година с резервите на Columbus, е тук за това.

Гооооооолл! Кълъмбъс 2-1 ЛАФК (Буанга 74)

Ще изтрия коментара си „шанс за ЛАФК“, защото нападателите си върнаха топката и я върнаха бързо към Буанга, който форсира добро спасяване на Шулте. Но топката остава в игра и Буанга завършва от остър ъгъл покрай разбъркващия се Шулте, който е паднал и му се оказва помощ. Изглежда, че той направи първоначалното спасяване с част от ръката си, но много от лицето си.

71 минути: Роси пада при дузпата на LAFC ■ площ. Вълните на Виляреал продължават. Какво мисли Кевин Стот, докато седи пред всички камери, налични за VAR? след това преминава през краката на Шулте. По някакъв начин нападателят на ЛАФК на три ярда от вратата не подава крак.

69 минути: Буанга разделя двама защитници... почти. Морейра си го връща, а Буанга прилага ръкав стил Ronda Rousey, за да се опита да си върне притежанието. Разочарованието на носителя на Златната обувка е очевидно.

67 минути: Натиснахме „Ще ви фаулираме, за да не можете контраатака” фаза на играта. Уф.

Или фаулира Нагбе и получава жълто, и това със сигурност е постоянно нарушение, защото няма друго обяснение освен факта, че ЛАФК са играли така, сякаш има цел на капитана на Кълъмбъс крака. Това не е начин да се отнасяте към по-възрастните си.

64 минути: Връщат ли се LAFC в тази игра? Колумб вече не изглежда толкова удобно. Те също преминаха в режим на контраатака и може би ще прекратят мача за миг.

62 минути: Свободен удар за LAFC от мъртва точка на около 35 ярда. Той се вряза в наказателното поле и се хвърли към Буанга, но замахът на носителя на Златната обувка към топката я изпрати доста извън целта.

59 минути: Фаул на Тилман и струва ли си това второ жълто? Повторението показва, че кракът му е пред Диего Роси и той докосва леко топката, така че не, със сигурност не. Виляреал направи страхотен мач.

Това ще бъде всичко за Тилман, независимо от това. Роденият в Германия играч, който заяви желанието си да представлява САЩ, ще направи път на Матеуш Богуш.

57 минути: ШАНС ЗА LAFC! Те отиват директно и Камачо прави бъркотия с глава в горната част на собствената си зона. Топката отива към нахлуващия Карлос Вела, чийто удар е точно към Шулте.

Френският централен защитник беше слабото звено в състава на Колумб досега.

55 минути: ШАНС ЗА LAFC! Или може би не. Crepeau прави лесно спасяване и се опитва да изравни дългото разпределение на своя колега, изпращайки го бързо нагоре в полето. Прибрано е от LAFC и е изиграно напред, но брилянтно влизане премахва опасността – която, както се оказва, всъщност не е съществувала, защото флагът се вдигна (правилно) за засада, докато играта продължаваше.

53 минути: Нов жълт за ЛАФК и това е на Тилман за фаул срещу Нагбе. Коментаторите смятат, че това е постоянно нарушение. Не съм сигурен в това.

49 минути: ГОЛЯМ ШАНС за Колумб и някои противоречия!

Кълъмбъс преминава в контраатака, а Карлос Вела закъснява и влиза в битка срещу Кучо. Докато нападателят на Крю се търкаля от „болка“, Армандо Виляреал умело играе предимство и Паласиос в крайна сметка трябва да изпрати топката много близо до собствената си врата.

Виляреал се завръща на сцената, за да даде жълт картон на Вела. Екипажът може да спори за червено, но честно казано, Кучо може да е навредил на собствения си случай, като се върти толкова нереалистично. Какъвто и контакт да е бил направен – а той със сигурност беше – Кучо го украси и е трудно за съдия да посегне към червеното, когато това очевидно е така.

47 минути: ШАНСОВЕ за Колумб! Кучо ужилва ръцете на Крепо с добре нанесен удар от горната част на наказателното поле. Екипажът поддържа притежанието и изпраща централна топка отдясно, а някаква отчаяна защита е да изпрати центрирането далеч от мрежата.

46 минути: Върнахме се. Няма субтитри. Наистина ли?

Малко статистики за полувремето от сайта на МЛС ..

Владение: 68,2% Кълъмбъс

Удари: 8-4 Кълъмбъс (2-1 при удари към вратата)

Общ брой пасове: 341-159 Кълъмбъс

Точност на подаванията: 88%-74,2% Кълъмбъс

Ъглови удари: 5-1 Кълъмбъс, с единствения корнер на LAFC в края на полувремето

Треньори с опит и дълбочина на състава, за да обърнат това: 1-0 LAFC

Изяден празничен бонбон: Твърде много , от мен

Полувреме: Кълъмбъс 2-0 LAFC

Така че LAFC завършва полувремето с положителна нотка. Една малка. Те бяха напълно надиграни през първите 44 минути и резултатът е справедлив, дори ако дузпата беше малко щастлива.

45 +3 минути: ШАНС ЗА LAFC! Бранителят на Кълъмбъс Руди Камачо за малко да вкара центриране в собствената си врата. Това е корнер – първият за LAFC.

45 +2 минути: Ние сме във втората от три минути добавено време и Стив Черундоло трябва да се надява, че ще отлети за миг.